Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Prof. zwycz. dr hab. Marian Filar
Prof. zwycz. dr hab.

Marian Filar


był konsultantem d/s wykorzystania merytorycznego prowadzonych badań dla rozwoju nauki prawa karnego i projektów prawa i polityki kryminalnej.
Kierownik Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Był dziekanem tego Wydziału oraz Prorektorem tegoż Uniwersytetu. Jest autorem przeszło 200 opracowań naukowych, w tym 12 monografii z zakresu prawa karnego i polityki kryminalnej publikowanych po polsku i w językach obcych w kraju i zagranicą. Specjalizuje się w dziedzinie prawa karnego seksualnego, prawa karnego lekarskiego, prawa karnego porównawczego oraz szeroko rozumianych zagadnień polityki kryminalnej. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany.
Przebywał na licznych uniwersytetach i w instytutach naukowych za granicą, w tym w Niemczech - Freiburg, Kolonia, Bochum, Monachium, we Włoszech - Rzym, Padwa, Ferrara, Syrakuzy oraz w Finlandii - Rovaniemi. Pełnił wiele funkcji w organizacjach społecznych i naukowych. Członek Komitetu Nauk Prawnych PAN. Aktywna działalność polityczna. Był wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu, obecnie poseł na Sejm. Członek Krajowej Rady Sądownictwa. Urodzony w roku 1942, żonaty, ojciec jednej córki.

logo Uniwersytetu Warszawskiego


logo Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji


logo Europejskiego Ośrodka Studiów Penologicznych
ul. Podchorążych 20, 00-721 Warszawa, pokój 56 | tel. (+48) (22) 553 07 46 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2024 Europejski Ośrodek Studiów Penologicznych