Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Profesor Andrzej Zoll
Profesor

Andrzej Zoll


jest konsultantem d/s wykorzystania merytorycznego prowadzonych badań dla rozwoju nauki prawa karnego i projektów prawa i polityki kryminalnej.
Profesor Andrzej Zoll jest kierownikiem Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor około 200 prac z prawa karnego, prawa konstytucyjnego i filozofii prawa.Wiceprzewodniczący Komisji ds Reformy Prawa Karnego i współautor projektu obowiązującego kodeksu karnego. Uczestnik rozmów "Okrągłego Stołu" po stronie "Solidarności". Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w wyborach w 1989 r., od 1990 r do 1993 r. przewodniczący PKW w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Od 1989 r. do 1997 r. sędzia Trybunału Konstytucyjnego (TK), od 1993 do 1997 r. prezes TK. Od 1998 r. do 2000 r. przewodniczący Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów, od 2000 r. do lutego 2006 Rzecznik Praw Obywatelskich.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Rzeczypospolitej,Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Republiki Federalnej Niemiec,Wielkim Orderem na Wstędze Republiki Austrii, Orderem Wielkiego Księcia Gedymina Republiki Litewskiej. Doktor h.c. Uniwersytetów w Moguncji i Wilnie oraz Akademii Medycznej we Wrocławiu. Laureat nagrody im. Aleksandra Humboldta za osiągnięcia w zakresie prawa karnego i umacniania demokracji.

logo Uniwersytetu Warszawskiego


logo Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji


logo Europejskiego Ośrodka Studiów Penologicznych
ul. Podchorążych 20, 00-721 Warszawa, pokój 56 | tel. (+48) (22) 553 07 46 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2024 Europejski Ośrodek Studiów Penologicznych