Informacje ogólne:
Projekt dotyczy realizacji badań określanych jako badania podstawowe to jest, łączących prace teoretyczne i empiryczne jakich dotychczas nie było, prowadzących do uzyskania diagnostycznej wiedzy o zjawiskach i faktach, strukturze ich wzajemnych powiązań oraz kierunku i mocy zależności.
Celem projektu jest uzyskanie naukowych podstaw do wprowadzenia poprawnych rozwiązań systemowych, zgodnych z zasadami społecznego działania w demokratycznym społeczeństwie opartym na wiedzy. Celem projektu jest unaukowienie rozważań penologicznych, a co za tym idzie podniesienie poziomu racjonalności i spójności w dziedzinie stanowienia i stosowania prawa karnego materialnego, procesowego wykonawczego, a w dalszym następstwie oddziałanie na koherentność aksjologiczną i prakseologiczną systemu karnego. Celem projektu jest wypracowanie podstaw do zwiększenia efektywności funkcji prawa karnego: ochronnej, gwarancyjnej i sprawiedliwościowej, zgodnie ze standardami europejskimi i konstytucyjnymi, a także najnowszymi osiągnięciami nauki.
Zarówno pod względem innowacyjnej metodologii jak i przyjętych założeń teoretycznych dotyczących integralnokulturowej formuły badania zjawisk prawnych i społecznych, projekt odpowiada na wyzwania cywilizacyjne XXI wieku oraz - z uwagi na wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki - spełnia warunek osiągania postępu wiedzy o zjawiskach prawnych i społecznych. Celem projektu jest zdefiniowanie podstawowych pojęć i sformułowanie teorii odnoszącej się do zjawisk penalnych, polityki kryminalnej, rygoryzmu, punitywności, tolerancji. W ramach projektu dużą wagę przywiązuje się do socjologicznych badań empirycznych realizowanych jako podtemat „Społeczne i antropologiczne uwarunkowania punitywności, rygoryzmu, tolerancji, racjonalizacji kary”. Stanowią one zgodne z założeniami opracowanej przez realizatorów programu metody integralnokulturowej badania aktualizujące i systematyzujące wiedzę z zakresu szeroko pojmowanych kultur penalnych uzyskiwaną metodami i z udziałem teorii wykorzystywanych przez różne dyscypliny społeczne, humanistyczne i prawne. Udział w opracowaniu metodologii badań empirycznych mają wszyscy członkowie zespołu badawczego oraz konsultanci pod przewodnictwem zespołu socjologiczno antropologicznego.
Realizatorzy projektu tworzą zespół badawczo-dydaktyczny działający w ramach Zakładu Prawnych i Społecznych Badań Integralnokulturowych IPSiR UW i wchodzą w skład Europejskiego Ośrodka Studiów Penologicznych.
Projekt jest odpowiedzią na postulaty skierowane ze strony przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i środowisk naukowych pod adresem członków EOSP, dotyczące rozszerzenia i uszczegółowienia empirycznej i teoretycznej działalności badawczej w zakresie szeroko i interdyscyplinarnie rozumianych problemów kary i karania.